O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa,
W brązie zachodu kute wieczornym promieniem,
Nad wodą, co się pawich barw blaskiem rozlewa,
Pogłębiona odbitych konarów sklepieniem.

(Leopold Staff)

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Dnia Krajobrazu było drzewo w krajobrazie. W ramach realizacji projektu zorganizowaliśmy spacer połączony z plenerem artystycznym, którego motywem przewodnim były pułtuskie wierzby, jako źródło inspiracji dla malarzy i fotografów.

Podczas pleneru uczniowie malowali akwarelami charakterystyczne dla naszego miasta wierzby rosnące na brzegach kanałów miejskich. Uczniowie poznali przy tej okazji rolę drzew w otaczającym nas świecie, ich znaczenie dla klimatu, przyrody, a także symbolikę występującą w kulturze. Pułtuskie bulwary obfitują też w miejsca, gdzie stare, chore drzewa zostały wycięte kilka lat temu. To zaś pozwala zaobserwować zmiany w krajobrazie spowodowane brakiem drzew; jego degradację.

Efektem pleneru i inspiracji motywem drzewa są prace uczniów, przedstawiające drzewa w różnych ujęciach i technikach.

Uczniowie chętnie włączyli się w akcję i uczestniczyli w działaniach w ramach Dnia Krajobrazu.