Zajęcia związane z ruchem i aktywnością fizyczną są ulubioną formą zajęć dzieci w świetlicy szkolnej. Są one sposobem na odpoczynek po dniu wytężonego wysiłku umysłowego, a także formą odreagowania napięć emocjonalnych. W zależności od warunków atmosferycznych dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach na boisku szkolnym, placu zabaw, w Sali Doświadczania Świata, w klubie, świetlicy, sali gimnastycznej lub na korytarzu szkolnym.

Zabawy i gry ruchowe wpływają korzystnie na rozwój fizyczny dzieci, jak również sprzyjają utrzymaniu i poprawie ogólnego stanu ich zdrowia. Zawierają również wartości wychowawcze i dydaktyczne. Dzięki nim dzieci uczą się wspólnie działać na rzecz zespołu, przestrzegać zasad gry, szanować przeciwnika i okazywać pomoc, a także wygrywać i przegrywać.

Niezaprzeczalnym atutem gier i zabaw ruchowych jest to, że sprawiają dzieciom olbrzymią radość i satysfakcję.