plakat czyste

"Jesteśmy częścią przyrody" to jedna z myśli przewodnich pracy pułtuskiej „Czwórki”. Z tym większą satysfakcją podjęliśmy się współorganizacji projektu Wojewody Mazowieckiego „Czyste Mazowieckie-2022”.

Organizatorem projektu był Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki, a finansowanie zapewnił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Współorganizatorami byli: Samorząd Gminy Pułtusk i Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 z klasami sportowymi im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku, a partnerem przedsięwzięcia - Lasy Państwowe.

W ramach projektu została wykonana nowoczesna ścieżka edukacyjna (pierwsza taka w Polsce) oraz przygotowany Piknik Edukacyjno – Ekologiczny. Ścieżka wyposażona jest w urządzenia aktywne wytwarzające prąd z możliwością ładowania telefonów poprzez USB energią wytworzoną siłą mięśni ludzkich. Zamontowano też czujnik jakości powietrza z ekranem świetlnym prezentującym wyniki. Szczegółowe i pełne wyniki pomiarów jakości powietrza oraz (co unikalne) prognozę jakości powietrza, można zobaczyć w aplikacji (Airly) na telefony i urządzenia mobilne.

Integralną częścią ścieżki są również tablice i urządzenia edukacyjne. Otwarcia ścieżki i symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Pan Henryk Kowalczyk Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Konstanty Radziwiłł Wojewoda Mazowiecki,  Pani Aurelia Michałowska Mazowiecki Kurator Oświaty, Pani Kamila Mokrzycka Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Pan Wojciech Gregorczyk Burmistrz Miasta Pułtusk, Pani Anna Żebrowska Kierownik Delegatury w Ciechanowie UW, Pan Krzysztof Łachmański Dyrektor Szkoły, Pani Izabela Stawiska nauczyciel biologii i przyrody, Pan Cezary Bulwicki Przewodniczący Rady Rodziców przy PSP4 i Zuzanna Borek uczennica klasy VII PSP4.

Zwieńczeniem święta przyrody ekologii w naszej szkole był Piknik Edukacyjno - Ekologiczny dla uczniów pułtuskich szkół podstawowych oraz mieszkańców Pułtuska.