Pod takim hasłem odbyły się ferie zimowe organizowane przez Zespół Szkół nr 4 w Pułtusku i Stowarzyszenie „Z Serca”. Projekt przeznaczony był dla uczniów PSP nr 4 w Pułtusku i PG nr 3 w Pułtusku, wśród których znajdują się dzieci i młodzież – polskiego pochodzenia z Kazachstanu, którzy od 02.01. 2017. są uczniami Zespołu. Projektem objęto ogółem 200 uczniów.

Przedsięwzięcie obejmowało różnorodne działania. Jednym z nich były zajęcia „My się zimy nie boimy!” - gry i zabawy sportowe oraz zajęcia komputerowe w szkole. Wielu wzruszeń dostarczyła wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego, której celem było zwiedzenie muzeum, a przez to kształcenie postaw patriotycznych i szacunku dla polskiego dziedzictwa narodowego i kulturowego. Uczniowie zwiedzali także Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, w którym zgromadzono pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich. Uczestniczyli również w ognisku i zabawach w gospodarstwie agroturystycznym „Chata za wsią” w Skaszewie. Ciekawą wiedzę na temat naszego regionu otrzymali w Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie, w której odbyły się warsztaty regionalne. Dużo radości sprawiła im 4 – dniowa wycieczki do Krakowa, Wieliczki i Wadowic, podczas której dzieci zwiedziły, m.in. Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki, Rynek Główny i jego podziemia, ulicę Franciszkańską 3 ze słynnym na cały świat oknem papieskim oraz Barbakanem, dziedziniec Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bazylikę „Na Skałce”, gdzie znajdują się groby m.in. Wyspiańskiego, Asnyka i Miłosza. Końcowym punktem programu było zwiedzanie Kazimierza i wspólne zdjęcie z wieszczem Adamem Mickiewiczem. Nie mniej atrakcji dostarczył dzieciom i młodzieży wyjazd do zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce. Wiele wzruszeń zapewniło im natomiast poznanie najważniejszych miejsc związanych z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Podsumowaniem projektu było ognisko w Domu Polonii w Pułtusku „spinające” wszystkie działania.

I w ten sposób uczniowie, spędzając czas wolny, dotknęli bogatej historii i tradycji naszego kraju.

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU