Projekt "Zachowajmy Mazowsze dla przyszłych pokoleń", realizowany w grudniu przez Stowarzyszenie „Z Serca”, ma na celu wzmocnienie i poprawę dostępu uczniów do wiedzy historycznej i patriotycznej, zwłaszcza na temat ich małej Ojczyzny. Zależy nam na wzbudzeniu w młodym pokoleniu ducha patriotyzmu, wzbogaceniu wiedzy na temat historii regionu. Niezwykle istotne jest kształtowanie więzi z Krajem Ojczystym, Regionem, miastem oraz rozwijanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej, regionalnej oraz narodowej. Mając na uwadze wychowanie dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu i poczuciu tożsamości narodowej, a także wychodząc naprzeciw rosnącym zainteresowaniom uczniów poznawaniem własnego regionu, organizatorzy wyszli z inicjatywą zorganizowania wyżej opisanego przedsięwzięcia.

Uczniowie brali udział w warsztatach historycznych „Mazowsze dawniej i dziś” w Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie, Twierdzy Modlin oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Uczestniczyli także w warsztatach regionalno-kulinarnych oraz licznych konkursach.