„Śladami nie tylko smoka wawelskiego”– pod takim hasłem odbyła się wycieczka dzieci i młodzieży Zespołu Szkół nr 4 w Pułtusku realizowana w ramach projektu Stowarzyszenia „Z Serca” finansowanego przez Fundację PZU. Brali w niej udział uczniowie, którzy w ubiegłym roku szkolnym angażowali się w działalność Rady Samorządu Uczniowskiego, m.in. w samopomoc koleżeńską.

Głównymi celami wyjazdu było poszerzenie wiedzy o dawnej stolicy Polski, jej historii, topografii, kulturze, wydarzeniach regionalnych i lokalnych, poznanie miejsc nawiązujących do legend oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

Do największych atrakcji wycieczki należało podziwianie Rynku wraz z Kościołem Mariackim oraz wysłuchanie słynnego hejnału. Kościół zachwycił słynnymołtarzem Wita Stwosza, a pomnik Adama Mickiewicza urzekł swoją monumentalnością. Wiele wzruszeń dostarczyła bliska sercom milionów Polaków ulica Franciszkańska 3 z papieskim oknem oraz ze słynnym Barbakanem, a Sukiennice zauroczyły różnorodnością towarów. Klimat studenckiej braci udzielił się na dziedzińcu Collegium Maius - głównej i najstarszej siedziby Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach Wawel z komnatami królewskimi i panorama Krakowa podziwiana z wieży Dzwonu Króla Zygmunta. Podobnie jak groby Królów Polskich i wielkich Polaków znajdujące się w Katedrze na Wawelu oraz renesansowy dziedziniec, a także Smok Wawelski i jego Smocza Jama. Wspaniałym odkryciem okazał się Kazimierz - miejsce niezwykłe bogate kulturowo, które zamieszkiwali najsłynniejsi żydowscy uczeni oraz artyści.

Wyjazd do Krakowa był piękną lekcją historii, dał możliwość zapoznania się z wieloma zabytkami o wielkiej randze artystycznej i historycznej oraz „wejścia” w niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski.

Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Zarząd Stowarzyszenia „Z Serca”.

Zapraszamy do galerii!