Programu Kultura - Interwencje 2018

ze środków Narodowego Centrum Kultury

Do zasadniczych celów zadania należały elementy, które zostały w pełni osiągnięte. Realizowaliśmy politykę oświatową państwa poprzez włączenie się w obchody "Roku dla Niepodległej". Kształtowaliśmy postawy patriotyczne dzieci, młodzieży i dorosłych oraz przywiązanie do tradycji. Rozwinęliśmy wśród dzieci, młodzieży i dorosłych zainteresowania historią własnej Ojczyzny. Ppularyzowaliśmy wiedzę historyczną na temat okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę. Umożliwiliśmy ekspresję twórczą poprzez uczestnictwo w konkursach przewidzianych w niniejszym projekcie: uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz popularyzacja matematyki, poszerzanie grona osób nią zainteresowanych, dostrzeżenie jej piękna i użyteczności, rozwijanie umiejętności współpracy w grupie oraz możliwość przeżycia przygody i poznania najbliższej okolicy; propagowanie postaw patriotycznych wśród uczniów szkół podstawowych oraz kształtowanie poczucia świadomości narodowej i szacunku wobec ojczyzny; popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o historii Polski i walki narodu o niepodległość, odzyskaniu przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku, najważniejszych postaciach związanych z tym wydarzeniem, znaczeniu tego wydarzenia dla współczesnej historii Polski. Rozbudziliśmy zainteresowania twórczością poetycką, rozwinęliśmy sprawność pisania wierszy. Promowaliśmy uzdolnionych młodych twórców, rozwinęliśmy uczucia patriotyczne wśród dzieci, młodzieży, propagowaliśmy piękno języka polskiego. Przyczyniliśmy się do integracji środowiska lokalnego. Umożliwiliśmy rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną, wdrażanie do korzystania z różnorodnych źródeł informacji z poszanowaniem praw autorskich, kształtowanie i rozwijanie patriotyzmu lokalnego, docenianie piękna miejsca zamieszkania, uwrażliwianie dzieci i młodzieży na piękno otaczającej ich przyrody, architektury miasta, gminy, powiatu pułtuskiego, rozwijanie kreatywności i pasji, promowanie miasta Pułtusk, gminy i powiatu pułtuskiego.

Dzięki tej inicjatywie nastąpiło:

- upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem, a także utrwaleniem polskiej niepodległości

- kształtowanie postaw patriotycznych od najmłodszych lat życia dziecka aż po seniora

- wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej wszystkich Polaków

- współtworzenie obchodów 100 - lecia niepodległości przez dzieci, młodzież, dorosłych

- budowanie wspólnego wizerunku Polski -domu, będącego metaforą niepodległej ojczyzny, poprzez wejście dzieci, ich rodziców

oraz dziadków w rolę bohaterów,

- budowanie pamięci o regionalnych i lokalnych wydarzeniach oraz bohaterach z okresu odzyskania niepodległości

pokazanie młodym Polakom, dlaczego poznawanie historii i symboli narodowych jest ważne w życiu każdego

Polaka

- uczczenie narodowego święta, rozwijanie i pogłębianie zainteresowania przeszłością, zachodzącymi w niej procesami i

wydarzeniami, ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej poprzez rozwój tożsamości regionalnej oraz pogłębianie i umacnianie